Oto Bahar Bakımı

Oto Bahar Bakımı

Periyodik bakımlar belirli zaman aralıklarında araçların öncül bakımlarının yapıldığı uygulamalar bütünüdür. İki ana kategorisini Km başı bakımlar ve mevsimsel bakımlar oluşturmaktadır.

Mevsimsel bakımlardan biri olan bahar bakımı; araçların bahar mevsiminin getirdiği hava şartları karşısında nitelikli performans sergilemesi için yapılmaktadır. Bahar ayları özellikle hava şartlarındaki ani ve kuvvetli değişimler nedeniyle araç performansını olumsuz etkilemektedir.

Filtreleme sistemlerinin en yoğun şekilde etkilendiği bu hava şartlarında doğru materyal tercihiyle nitelikli araç performansı sağlamak için bahar bakımı yapılarak oluşabilecek riskler en aza indirilir. Bahar aylarında maksimum verim elde edilmesi adına araç bakımları profesyonel hizmet sağlayıcılar tarafından uzman ekip planlamalarıyla gerçekleştirilmelidir.

Bahar Bakımı Uygulamaları

Bahar bakımı her aracın bahar mevsimi koşullarında maksimum verim ve performans odaklı işlemlerinin yapılması için planlanır. Bu planlamalarda odak nokta hava ve zemin şartlarına karşı araçların en az riskle yüksek performans sergilemesini sağlamaktır. Bahar bakımları kapsamında uygulanan işlemler ve öncül hazırlıklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Oto Filtreleme sistemleri kontrolü
  • Klima sistemleri bakımı
  • Sıvı kontrolleri/ dolumu
  • Elektronik sistem bakımları
  • Aydınlatma sistemleri kontrolü
  • Lastik kontrolleri/ değişimi
Bahar aylarında araçlar için en zorlayıcı etken polenlerdir. Filtreleme sistemlerinin bu yoğun polen ağırlığı karşısında yüksek performansta çalışması gerekir. Aksi takdirde tıkanmalar yaşanabilir. Herhangi bir filtreleme sistemi tıkanıklığı motor ve klima sistemlerinin verim düşüklüğüne yol açar. Bu durum yakıt kullanım oranının artması ve motor çalışma düzeninin işlev kaybı yaşaması anlamına gelmektedir. Dolayısıyla Kayseri oto bahar bakımı uygulamalarının periyodik düzendeki takibi oldukça önemli bakım kategorilerinden biridir. Kayseri oto servis noktamızdan randevu alabilirsiniz.

Periyodik Bakımın Önemi

Periyodik bakımlar araçların sürüş güvenliği ve konforu kriterlerinin karşılanabilmesi; mevsim şartlarına karşı etkin mücadele sağlanması için zaman aralıklarıyla yapılan işlemler bütünüdür. Bu bağlamda araçların nitelikli bakımında öncelikli uygulamalar kapsamında yer almaktadır.

Bahar bakımı gibi spesifik çalışmaların periyodik bakımlar kategorisinde işlevi oldukça önemlidir. Bu nedenle uygulamaların alanda uzman firmalar tarafından profesyonel şekilde yapılması gerekir. Araç sahiplerinin bahar bakımlarında yetkili firmalardan hizmet alması işlem sonrası garantili kullanım için en mühim husustur. Aynı zamanda nitelikli bakım işlemlerinden yararlanmak da ancak uzman hizmet sağlayıcılara bakım yaptırarak mümkün olmaktadır. Güvenli yolculuğunuzun devamı için, Kayseri oto bahar bakım servisimize davetlisiniz.

İlgili Konular

Araç Kışlık Bakımı Zamanlarına Dikkat

Araç Kışlık Bakımı Zamanlarına Dikkat

Araç kışlık bakımı, yalnızca aracın sürüş güvenliğini değil aynı zamanda aracın da ömrünü uzatmak için oldukça önemlidir. Kış bakımı çoğu zaman ihmal edilmemesi gereken sizin ve aracınız için önemli bir bakımdır. Hava koşullarının kötüleşmesi, sizin hayatınızı tehlikeye sokarken aracınızın da sağlığını etkileyecektir. Bu nedenle hem aracın sağlığı hem de kendi sağlığınızı düşünerek hareket etmeniz ve zamanında kış bakımını yaptırmanız önerilir. Web sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden firmamıza ulaşarak kış bakımı ve diğer hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirs...

Rehbere git

Araç Klima Kompresörü Tamir Olur Mu?

Klima kompresörünün tamir işlemlerine başlanmadan önce arızaya sebep olan durumlar servis yetkilileri tarafından ayrıntılı bir şekilde tespit edilmektedir. Klima tamiri için ilk olarak, klimadan gelen hava akışının sıcaklık dereceleri bazı ayarlara alınarak kontrol edilmektedir. Problem oluşması durumunda kompresör tamiri veya parça değişimi işlemi uygulanmaktadır. Bu konuda hizmet almış olduğunuz servisimiz, ayrıntılı olarak bilgi vermektedir. Kompresörün tamir işlemi bittikten sonra araca güvenli sürüş sağlaması ve doğru bakımı alması adına kontroller yapılmaktadır. Kl...

Rehbere git
Araç Klima Kompresörü Tamir Olur Mu?
Periyodik Bakımda Neler Değiştirilir

Periyodik Bakımda Neler Değiştirilir

Birçok sistemin kontrol edildiği oto periyodik bakımda neler değişir? • Lastikler • Motor yağı • Hava, polen ve yağ filtreleri • Klima gazı • Fren balataları Periyodik bakım içerisinde genel olarak yukarıda bahsettiğimiz bileşenler değiştirilmektedir. Bu sayede araç içerisinde yer alan çoğu sistem korunur ve aracın stabil bir şekilde çalışması sağlanır. Siz de servisimizi ziyaret ederek aracınızın durumu hakkında bilgi alabilir ve periyodik bakımlarını yaptırarak gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilirsiniz. Aracınızın performansı ve fren mesafesi konusunda da s...

Rehbere git

Rot Balans Nasıl Yapılır?

Rot balans nedir: direksiyon hangi yöne hareket ederse etsin tekerleklerin aynı yöne doğru bakması lazımdır. Bu işlemleri ise araçtaki rot balans ayarı sağlamaktadır. Örneğin: direksiyon tam sağ tarafa doğru çevrildiğinde aracın tüm tekerleri aynı şeklide sağa tarafa bakmalı ve tekerlekler arasında boşluklar oluşmamalıdır. Balans ayarı: aracın tekerleri arasında belli bir açı ölçüsü vardır. Bu açı mesafesinin eşit olması balans ayarı ile ilgilidir.

Rehbere git
Rot Balans Nasıl Yapılır?