Periyodik Bakım

Periyodik Bakım

Araç performansının yükseltilmesi, olası arızaların önlenmesi ve ağır bakımlarda maliyet tasarrufu sağlanması için en etkin uygulamalar periyodik bakım uygulamalarıdır.

Belirli zaman aralıkları gözetilerek ya da Km başı birimler baz alınarak uygulanan, çeşitli araç bölümlerinin materyal değişimi ve onarımını içeren bakımlar ‘periyodik bakımlar’ olarak adlandırılır. Nitelikli araç performansının sağlanması açısından vazgeçilmez bakım uygulamaları bu kapsamda gerçekleştirilir. Periyodik bakım uygulamaları ‘mevsimsel’ ve ‘km başı’ bakımlar olarak iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Kayseri oto periyodik bakım noktalarımızda uzmalarımız ile görüşebilirsiniz.

Periyodik Bakım Türleri

Mevsim koşullarında araç performansının düşmesine sebep olan pek çok etken söz konusu olabilir. Bu etkenler her mevsim şartında kendine özgü bir karakteristik içerir. Araçların sürüş performansında herhangi bir düşüş yaşanmaması ve güvenlik kriterlerinin karşılanabilmesi; periyodik bakım türlerinden biri olan mevsimsel bakımlarla mümkündür. Mevsimsel bakımlar kapsamında araçların kış şartlarına hazırlanması için yapılan uygulamalardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Lastik bakımı/ değişimi
  • Klima sistemleri kontrolü
  • Filtreleme sistemleri kontrolü/ değişimi
  • Sıvı kontrolleri/ dolumu
  • Elektrik elektronik sistemleri bakımı
  • Fren bakımları
  • Akü kontrolü/ dolumu
Özellikle yaz ve kış ayları gibi mevsim şartlarının ağır şekilde seyrettiği zamanlarda, kullanım performansının korunması için araçlarda periyodik bakım ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Nitelikli bir sürüş deneyimi sağlanması, trafik güvenliğinin korunması ve sürüş konforunun arttırılması için periyodik bakımların düzenli şekilde yapılması gerekir. Uygulayıcıların alan yetkinlikleri yapılan işlemlerde kullanım garantisi sunulmasını sağlar. Orijinal materyal kullanımıyla yapılan değişimler mevsim şartlarına karşı araçların korunması için oldukça önemli bir yere sahiptir. Kayseri oto periyodik bakım noktalarımızda uzmalarımız ile görüşebilirsiniz.

Periyodik Bakımın Önemi

Araç bakım türleri arasında en mühim kategorilerden biri olan periyodik bakım uygulamaları yapılacağı zaman; araç sahiplerinin hizmet sağlayıcı tercihinde dikkate alması gereken önemli hususlar mevcuttur. Alan yetkinliği olan uzman firmalar ile çalışılması, araçlarda yapılan değişim ve onarımların garanti kapsamında gerçekleşmesini sağlar.

Ağır bakımlar için olası risklerin azalması, yıpranma kaynaklı arızaların azaltılması adına nitelikli periyodik bakımların yapılması şarttır. Bu nitelikli hizmetler yalnızca yetkili servis sağlayıcılar tarafından sunulabilir. Sonuç olarak alanda uzman servislerden bakım hizmeti alan araç sahipleri hem işlem güvenliği hem de maliyet tasarrufu avantajlarından yararlanabilirler.

İlgili Konular

Rot Balans Nasıl Yapılır?

Rot Balans Nasıl Yapılır?

Rot balans nedir: direksiyon hangi yöne hareket ederse etsin tekerleklerin aynı yöne doğru bakması lazımdır. Bu işlemleri ise araçtaki rot balans ayarı sağlamaktadır. Örneğin: direksiyon tam sağ tarafa doğru çevrildiğinde aracın tüm tekerleri aynı şeklide sağa tarafa bakmalı ve tekerlekler arasında boşluklar oluşmamalıdır. Balans ayarı: aracın tekerleri arasında belli bir açı ölçüsü vardır. Bu açı mesafesinin eşit olması balans ayarı ile ilgilidir.

Rehbere git

Araç Kışlık Bakımı Zamanlarına Dikkat

Araç kışlık bakımı, yalnızca aracın sürüş güvenliğini değil aynı zamanda aracın da ömrünü uzatmak için oldukça önemlidir. Kış bakımı çoğu zaman ihmal edilmemesi gereken sizin ve aracınız için önemli bir bakımdır. Hava koşullarının kötüleşmesi, sizin hayatınızı tehlikeye sokarken aracınızın da sağlığını etkileyecektir. Bu nedenle hem aracın sağlığı hem de kendi sağlığınızı düşünerek hareket etmeniz ve zamanında kış bakımını yaptırmanız önerilir. Web sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden firmamıza ulaşarak kış bakımı ve diğer hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirs...

Rehbere git
Araç Kışlık Bakımı Zamanlarına Dikkat
Araç Klima Kompresörü Tamir Olur Mu?

Araç Klima Kompresörü Tamir Olur Mu?

Klima kompresörünün tamir işlemlerine başlanmadan önce arızaya sebep olan durumlar servis yetkilileri tarafından ayrıntılı bir şekilde tespit edilmektedir. Klima tamiri için ilk olarak, klimadan gelen hava akışının sıcaklık dereceleri bazı ayarlara alınarak kontrol edilmektedir. Problem oluşması durumunda kompresör tamiri veya parça değişimi işlemi uygulanmaktadır. Bu konuda hizmet almış olduğunuz servisimiz, ayrıntılı olarak bilgi vermektedir. Kompresörün tamir işlemi bittikten sonra araca güvenli sürüş sağlaması ve doğru bakımı alması adına kontroller yapılmaktadır. Kl...

Rehbere git

Periyodik Bakımda Neler Değiştirilir

Birçok sistemin kontrol edildiği oto periyodik bakımda neler değişir? • Lastikler • Motor yağı • Hava, polen ve yağ filtreleri • Klima gazı • Fren balataları Periyodik bakım içerisinde genel olarak yukarıda bahsettiğimiz bileşenler değiştirilmektedir. Bu sayede araç içerisinde yer alan çoğu sistem korunur ve aracın stabil bir şekilde çalışması sağlanır. Siz de servisimizi ziyaret ederek aracınızın durumu hakkında bilgi alabilir ve periyodik bakımlarını yaptırarak gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilirsiniz. Aracınızın performansı ve fren mesafesi konusunda da s...

Rehbere git
Periyodik Bakımda Neler Değiştirilir