Rot Balans Nasıl Yapılır?

Rot Balans Nasıl Yapılır?

Rot balans nedir: direksiyon hangi yöne hareket ederse etsin tekerleklerin aynı yöne doğru bakması lazımdır. Bu işlemleri ise araçtaki rot balans ayarı sağlamaktadır. Örneğin: direksiyon tam sağ tarafa doğru çevrildiğinde aracın tüm tekerleri aynı şeklide sağa tarafa bakmalı ve tekerlekler arasında boşluklar oluşmamalıdır.

Balans ayarı: aracın tekerleri arasında belli bir açı ölçüsü vardır. Bu açı mesafesinin eşit olması balans ayarı ile ilgilidir.

Rot Balans Nasıl Yapılır?

Rot Balans Sürüşe Etkisi

Rot Balans Sürüşe Etkisi

Düzenli olarak yapılan rot ve balans bakımları ile aracın fren sistemi korunmakta ve direksiyon hâkimiyeti korunmaktadır. Rot balans sisteminin düzgün bir şekilde çalışması lastiklerin olduğundan daha fazla aşınmasını önlemekte ve yakıt tüketiminin azalmasına sebep olmaktadır.

Rot balans ayarı ile araçtaki direksiyon geri bildiriminde herhangi bir kayıp meydana gelmez.

Aracın sürüş özelliklerinin korunması için tekerlek ve jantın doğru bir şekilde çalışması gerekir. Tekerleklerin çalışması için jantlara, kurşun karışımından yapılmış olan dengeleyiciler takılmaktadır. Araca dikkatli bir şekilde bakıldığı takdirde bu dengeleyiciler görülebilmektedir.

Tekerlek balansı, otomobilin ağırlığı, engebeli yollar ve lastiğin yapısında oluşan eksik basınç sebebiyle bir süre sonra işlevini kaybederek değişmeye başlamaktadır. Bu durum ise rot balans ayarlarının bozulduğuna işaret etmektedir.

Jantlar bozularak, fren mesafesinin kısalmasına ve direksiyonun titremesine sebep olmakta ve sürüş güvenliğini olumsuz anlamda etkilemektedir. 

Rot Balans Sürüşe Etkisi

Balans Ayarının Önemi

Balans Ayarının Önemi

Balans ayarlarının doğru bir şekilde yapılmaması halinde lastik ve jantlarda birkaç gramlık ağrılık dengesizliği oluşmaktadır. Bu durum ise yaklaşık 90/100 km/h gibi yüksek hızlara çıkan araçlarda balans ayarı bozuk ise lastiklerde titreme meydana gelmektedir. Bu durum hem tehlike oluşturmakta hem de sürüş konforu açısından olumsuz etki yaratmaktadır.

Balans Ayarı Ne Zaman Bozulur?


Lastik değişimi veya tamiri sırasında lastiğin janttan ayrıldığı her işlemde balans ayarları etkilenmekte ve balans ayarları bozulmaktadır. Bazı araç servisleri lastik bakımları sırasında balans ayarlarını atlamaktadır. Bu durumda araç sahibi dikkatli olmalı ve araca balans ayarı yaptırdığından emin olmalıdır.

Her araç sahibi, gerektiği durumlarda veya periyodik bakımlar sırasında yetkili bir servise rot ve balans ayarı yaptırmalıdır. 

Balans Ayarının Önemi