Akülerde Kontrol

Akülerde Kontrol

Araçların en önemli enerji kaynaklarından biri akülerdir. Akü kontrolü belirli aralıklarla yapılarak çalışma performanslarının ölçülmesi gerekir. Çünkü belli V (volt) değerinin altındaki ölçüm değerlerine sahip aküler enerji akışının sağlanmasında yetersiz kalabilir.

Zamanla kullanım aşınmaları veya hasara bağlı olarak karşılaşılan arızaları önlemek için düzenli aralıklarla akü kontrolü yapılması önemlidir. Periyodik bakım uygulamalarında da yer alan akü bakım ve kontrol işlemleri, araçların enerji kullanımının nitelikli olması için işlevsel uygulamalardan biridir.

Periyodik Bakım Nedir?

Oto bakım uygulamaları nitelikli araç kullanımının desteklenmesi için yapılmaktadır. Öncül bakımlar ve hasar onarımları kapsamında gerçekleştirilen bu uygulamalar; zaman aralıkları baz alınarak yapılırsa ‘periyodik bakım’ olarak adlandırılır. Akü kontrolü, elektronik sistem bakımı, motor performans ölçümü gibi pek çok işlemlerin bütüncül olarak uygulandığı periyodik bakımların; alanda yetkili firmalar tarafından yapılması gerekir. Böylece işlemlerin tamamı garanti kapsamında yer alabilir. Periyodik bakımlar kapsamında uygulanan işlemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Motor sıvıları kontrolü/ değişimi
  • Elektrik elektronik sistemler bakımı
  • Lastik basınç kontrolü/ değişimi
  • Motor performans ölçümü
  • Aydınlatma sistemleri bakımı
  • Akü kontrolü
Araç bakımının uzun vadede sağladığı mali tasarruf ve kullanım konforuna en büyük katkı periyodik bakımlar ile sağlanır. Çünkü ağır bakımlar sırasında ortaya çıkması muhtemel arızalar ve parça yıpranmaları bu öncül bakımlarla önlenebilir. Olası arıza risklerinin en aza indirgendiği bu uygulamaların alan yetkinliği olan firmalar tarafından yapılması; işlem güvenliği ve orijinal malzeme kullanımı kriterlerinin karşılanmasını sağlar.
Kayseri akü kontrol hizmeti için randevu oluşturabilirsiniz.

Akü Kontrolü Yaptırmanın Önemi

Akü kontrolü araçların enerji kaynakları arasında kritik öneme sahip olan akülerin bakımı için öncelikli bir husustur. Zaman aralıklarıyla nitelikli biçimde ölçümü ve bakımı yapılan aküler uzun süre verimli kullanım sağlar. Böylece aracın ilk çalışma anından itibaren tüm sistemlerde elektrik ihtiyacının maksimum performansla karşılanması sağlanır.

Akıllı yönetim sistemlerinden aydınlatma sistemlerine kadar pek çok araç içi aksamın akü iletişimi temel kaynak niteliğindedir. Sonuç olarak akülerin verimli çalışması aslında araçların ilk çalışma anından itibaren tüm sistemlerinin nitelikli çalışması anlamına gelir. Bu sebeple akülerin belirli aralıklarla kontrolünün ve dolumunun yapılması gerekir. Kayseri akü kontrol noktamızda, arızaları önlemek için düzenli aralıklarla akü kontrolü yapılmaktadır. 

İlgili Konular

Rot Balans Nasıl Yapılır?

Rot Balans Nasıl Yapılır?

Rot balans nedir: direksiyon hangi yöne hareket ederse etsin tekerleklerin aynı yöne doğru bakması lazımdır. Bu işlemleri ise araçtaki rot balans ayarı sağlamaktadır. Örneğin: direksiyon tam sağ tarafa doğru çevrildiğinde aracın tüm tekerleri aynı şeklide sağa tarafa bakmalı ve tekerlekler arasında boşluklar oluşmamalıdır. Balans ayarı: aracın tekerleri arasında belli bir açı ölçüsü vardır. Bu açı mesafesinin eşit olması balans ayarı ile ilgilidir.

Rehbere git

Araç Klima Kompresörü Tamir Olur Mu?

Klima kompresörünün tamir işlemlerine başlanmadan önce arızaya sebep olan durumlar servis yetkilileri tarafından ayrıntılı bir şekilde tespit edilmektedir. Klima tamiri için ilk olarak, klimadan gelen hava akışının sıcaklık dereceleri bazı ayarlara alınarak kontrol edilmektedir. Problem oluşması durumunda kompresör tamiri veya parça değişimi işlemi uygulanmaktadır. Bu konuda hizmet almış olduğunuz servisimiz, ayrıntılı olarak bilgi vermektedir. Kompresörün tamir işlemi bittikten sonra araca güvenli sürüş sağlaması ve doğru bakımı alması adına kontroller yapılmaktadır. Kl...

Rehbere git
Araç Klima Kompresörü Tamir Olur Mu?
Periyodik Bakımda Neler Değiştirilir

Periyodik Bakımda Neler Değiştirilir

Birçok sistemin kontrol edildiği oto periyodik bakımda neler değişir? • Lastikler • Motor yağı • Hava, polen ve yağ filtreleri • Klima gazı • Fren balataları Periyodik bakım içerisinde genel olarak yukarıda bahsettiğimiz bileşenler değiştirilmektedir. Bu sayede araç içerisinde yer alan çoğu sistem korunur ve aracın stabil bir şekilde çalışması sağlanır. Siz de servisimizi ziyaret ederek aracınızın durumu hakkında bilgi alabilir ve periyodik bakımlarını yaptırarak gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilirsiniz. Aracınızın performansı ve fren mesafesi konusunda da s...

Rehbere git

Araç Kışlık Bakımı Zamanlarına Dikkat

Araç kışlık bakımı, yalnızca aracın sürüş güvenliğini değil aynı zamanda aracın da ömrünü uzatmak için oldukça önemlidir. Kış bakımı çoğu zaman ihmal edilmemesi gereken sizin ve aracınız için önemli bir bakımdır. Hava koşullarının kötüleşmesi, sizin hayatınızı tehlikeye sokarken aracınızın da sağlığını etkileyecektir. Bu nedenle hem aracın sağlığı hem de kendi sağlığınızı düşünerek hareket etmeniz ve zamanında kış bakımını yaptırmanız önerilir. Web sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden firmamıza ulaşarak kış bakımı ve diğer hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirs...

Rehbere git
Araç Kışlık Bakımı Zamanlarına Dikkat