Motor Tamiri

Motor Tamiri

Motor aracın çalışmasını sağlayan ve gerekli enerjiyi üreten bölüm motor olarak tanımlanmaktadır. Bir araçta bulunan bütün sistemler motora bağlı olarak çalışır.

Motorun arızalanması aracın genel performansında düşüşe neden olmaktadır. Arıza durumlarını en aza indirmek için motor yağ değişimi gibi periyodik adımları düzenli yaptırmak gerekmektedir.
 
  • Motor bakım ve onarım işlemi oldukça önemli ve uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Bir araçta motoru tamamen yenilemek oldukça masraflı bir çözüm yoludur. Motoru değiştirmek yerine motor tamiri hizmeti ile motorun canlanması ve eski haline dönmesi sağlanmaktadır. Motor tamir işleminin düzgün sonuç vermesi için servis seçimi oldukça önemlidir. Yerel servisler, bazı durumlarda yeterli olmamaktadır.
Motor tamir ve onarım işlemleri için yetkili bir araç servisinden hizmet alınması, motorun doğru bir şekilde yenilenmesine olanak tanımaktadır.
Kayseri motor tamir noktamızdan randevu alabilirsiniz.

Motor Tamiri Hangi Durumlarda Yapılır?

Motor tamiri halk arasında rektifiye işlemi olarak bilinmektedir. Bu hizmet motorun aldığı tüm işlemleri kapsamaktadır. Motor tamir işleminde motor ayrıntılı bir şekilde kontrol edilerek yeniden hayata döndürülmektedir.

  1. Motor bloğu ve silindir kapağı temizlenir. Temizlik işleminden kasıt blok ve kapak yüzeyinden talaş kaldırma işlemi ile oluşan atıklar tamamen giderilmektedir.
  2. Piston ve piston segmaları verilen yöntemlerle temizlenir. Gerektiği durumlarda bu parçalar değiştirilir. Özellikle yüz binlerce kilometre yapmış araçlar, motorun ömrünü korumak için bu işlemi mutlaka yapmalıdır.
  3. Piston kolu ve krank yüzeyinde dönüş sağlayan burçlar düzgün çalışana kadar sisteme alıştırılır.
  4. Supaplar ve supap kolları da sisteme alıştırılarak çalıştırılır.

Motor Tamiri Ne Zaman Yapılır?

Motor tamiri yapmak için belirtilen bir süre söz konusu değildir. Bir aracın herhangi bir bölümünde değişim ve onarım yapmak aracı kullanım şekli ve sıklığına göre değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda çok kilometre yapmış araçlarda motor bakımı gerekmezken bazı durumlarda az kilometreli araçlarda motor bakımı yapılmaktadır. Bu anlamda sürelerde değişmeler yaşanmaktadır.

Ancak aracın dinamikliğini koruması ve uzun ömürlü kullanılabilmesi için düzenli periyotlarda motor bakımı yaptırılması gerekir. Motor tamiri ve motor yağı değişimi yılda bir defada olsa her araç sahibinin alması gereken bakımlar arasındadır. Kayseri motor tamiri için Kayseri motor ustası arıyorsanız doğru adrestesiniz.

Aracın motor bakım işlemleri için yetkili ve konuda uzman bir servisten yardım alınmalıdır. Kayseri oto servisi olarak, yetkin peronelimiz ile hizmetinizdeyiz.

İlgili Konular

Araç Kışlık Bakımı Zamanlarına Dikkat

Araç Kışlık Bakımı Zamanlarına Dikkat

Araç kışlık bakımı, yalnızca aracın sürüş güvenliğini değil aynı zamanda aracın da ömrünü uzatmak için oldukça önemlidir. Kış bakımı çoğu zaman ihmal edilmemesi gereken sizin ve aracınız için önemli bir bakımdır. Hava koşullarının kötüleşmesi, sizin hayatınızı tehlikeye sokarken aracınızın da sağlığını etkileyecektir. Bu nedenle hem aracın sağlığı hem de kendi sağlığınızı düşünerek hareket etmeniz ve zamanında kış bakımını yaptırmanız önerilir. Web sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden firmamıza ulaşarak kış bakımı ve diğer hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirs...

Rehbere git

Araç Klima Kompresörü Tamir Olur Mu?

Klima kompresörünün tamir işlemlerine başlanmadan önce arızaya sebep olan durumlar servis yetkilileri tarafından ayrıntılı bir şekilde tespit edilmektedir. Klima tamiri için ilk olarak, klimadan gelen hava akışının sıcaklık dereceleri bazı ayarlara alınarak kontrol edilmektedir. Problem oluşması durumunda kompresör tamiri veya parça değişimi işlemi uygulanmaktadır. Bu konuda hizmet almış olduğunuz servisimiz, ayrıntılı olarak bilgi vermektedir. Kompresörün tamir işlemi bittikten sonra araca güvenli sürüş sağlaması ve doğru bakımı alması adına kontroller yapılmaktadır. Kl...

Rehbere git
Araç Klima Kompresörü Tamir Olur Mu?
Rot Balans Nasıl Yapılır?

Rot Balans Nasıl Yapılır?

Rot balans nedir: direksiyon hangi yöne hareket ederse etsin tekerleklerin aynı yöne doğru bakması lazımdır. Bu işlemleri ise araçtaki rot balans ayarı sağlamaktadır. Örneğin: direksiyon tam sağ tarafa doğru çevrildiğinde aracın tüm tekerleri aynı şeklide sağa tarafa bakmalı ve tekerlekler arasında boşluklar oluşmamalıdır. Balans ayarı: aracın tekerleri arasında belli bir açı ölçüsü vardır. Bu açı mesafesinin eşit olması balans ayarı ile ilgilidir.

Rehbere git

Periyodik Bakımda Neler Değiştirilir

Birçok sistemin kontrol edildiği oto periyodik bakımda neler değişir? • Lastikler • Motor yağı • Hava, polen ve yağ filtreleri • Klima gazı • Fren balataları Periyodik bakım içerisinde genel olarak yukarıda bahsettiğimiz bileşenler değiştirilmektedir. Bu sayede araç içerisinde yer alan çoğu sistem korunur ve aracın stabil bir şekilde çalışması sağlanır. Siz de servisimizi ziyaret ederek aracınızın durumu hakkında bilgi alabilir ve periyodik bakımlarını yaptırarak gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilirsiniz. Aracınızın performansı ve fren mesafesi konusunda da s...

Rehbere git
Periyodik Bakımda Neler Değiştirilir