Araç Kış Bakımı

Araç Kış Bakımı

Araçların en zorlu mevsim şartlarıyla karşı karşıya kaldığı mevsim kış mevsimidir. Soğuk hava, don ve buz riski olan yollar, kar yağışı ve tipi gibi pek çok zorlu koşulun bir arada yaşanması; araçların sürüş ve çalışma performansını olumsuz etkiler.

Kış bakımı bu olumsuz etkenlerin oluşturduğu riski en aza indirgemek amacıyla kurgulanan bir bakım kategorisidir.

Kış aylarından evvel, nitelikli şekilde bakımı yapılan araçlar, sürüş performansı ve güvenliği açısından kriterlere uygun hale getirilir. Böylece motor ve hareket aksamlarının koruma altına alınması sağlanır. Ayrıca trafik güvenliğinin sağlanması için de araçların kış bakımı uygulamalarının yapılması gerekir. 

Kış Bakımı ve Önemi

Araç performansının yüksek seviyelere ulaşması, yol tutuşunda güvenlik kriterlerinin karşılanması ve sürüş konforunun arttırılması için araçlarda kış bakımı birincil öncelikteki periyodik bakımlardan biridir. Çünkü kış ayları diğer mevsimlere oranla hem yol şartları hem de hava şartlarının en ağır zorluklarla sınandığı zaman dilimleridir. Dolayısıyla kış aylarında güvenli sürüş performansı sağlanması için kış bakımı yapılması gerekir. Araçların öncül bakımları içinde en kritik uygulamalar bütünü olarak görülen kış bakımlarında yapılan işlemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Lastik kontrolü/ değişimi
  • Sıvı kontrolü/ dolumu
  • Filtreleme sistemleri bakımı/ değişimi
  • Klima kontrolleri/ bakımı
  • Silecek ve motor suyu antifriz kontrolü
  • Silecek kontrolleri/ değişimi
  • Elektronik sistem ve akü bakımı
Özellikle yol şartlarının soğuk hava, don ve karla zorlaşması, kış bakımı işlemlerinden biri olan oto lastik kontrolü uygulamalarının önemini arttırır. Kış lastiği kullanımı, kış aylarında maksimum yol tutuşu sağlar. Bu nedenle kış ayları başlamadan evvel mutlaka lastik değişimi ve bakımı yapılmalıdır. Tüm işlemlerin bütüncül biçimde yapıldığı kış bakımlarının periyodik bakım uygulamaları arasında özel bir yeri vardır. Çünkü güvenlik ihtiyacı en fazla kış aylarında riske girer ve öncül bakımlarla bu risk azaltılmalıdır.

Periyodik Bakım İşlemleri

Periyodik bakımlar araçların mevsim koşullarına uygun biçimde belirli zaman aralıklarıyla hazırlandığı uygulamalardır. Km başı bakımlar ve mevsimsel bakımlar olarak iki ana kategoride uygulanan periyodik bakımların temel amacı araçlarda yüksek performans ve güvenlik kriterlerinin sağlanmasıdır. Kış bakımı gibi öncelikli uygulamalar periyodik bakımlar kapsamında yer alan işlevsel işlemlerdir. Kayseri araç kış bakım noktalarımızda periyodik bakımlarınızı yaptırabilirsiniz.

İlgili Konular

Araç Kışlık Bakımı Zamanlarına Dikkat

Araç Kışlık Bakımı Zamanlarına Dikkat

Araç kışlık bakımı, yalnızca aracın sürüş güvenliğini değil aynı zamanda aracın da ömrünü uzatmak için oldukça önemlidir. Kış bakımı çoğu zaman ihmal edilmemesi gereken sizin ve aracınız için önemli bir bakımdır. Hava koşullarının kötüleşmesi, sizin hayatınızı tehlikeye sokarken aracınızın da sağlığını etkileyecektir. Bu nedenle hem aracın sağlığı hem de kendi sağlığınızı düşünerek hareket etmeniz ve zamanında kış bakımını yaptırmanız önerilir. Web sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden firmamıza ulaşarak kış bakımı ve diğer hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirs...

Rehbere git

Rot Balans Nasıl Yapılır?

Rot balans nedir: direksiyon hangi yöne hareket ederse etsin tekerleklerin aynı yöne doğru bakması lazımdır. Bu işlemleri ise araçtaki rot balans ayarı sağlamaktadır. Örneğin: direksiyon tam sağ tarafa doğru çevrildiğinde aracın tüm tekerleri aynı şeklide sağa tarafa bakmalı ve tekerlekler arasında boşluklar oluşmamalıdır. Balans ayarı: aracın tekerleri arasında belli bir açı ölçüsü vardır. Bu açı mesafesinin eşit olması balans ayarı ile ilgilidir.

Rehbere git
Rot Balans Nasıl Yapılır?
Periyodik Bakımda Neler Değiştirilir

Periyodik Bakımda Neler Değiştirilir

Birçok sistemin kontrol edildiği oto periyodik bakımda neler değişir? • Lastikler • Motor yağı • Hava, polen ve yağ filtreleri • Klima gazı • Fren balataları Periyodik bakım içerisinde genel olarak yukarıda bahsettiğimiz bileşenler değiştirilmektedir. Bu sayede araç içerisinde yer alan çoğu sistem korunur ve aracın stabil bir şekilde çalışması sağlanır. Siz de servisimizi ziyaret ederek aracınızın durumu hakkında bilgi alabilir ve periyodik bakımlarını yaptırarak gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilirsiniz. Aracınızın performansı ve fren mesafesi konusunda da s...

Rehbere git

Araç Klima Kompresörü Tamir Olur Mu?

Klima kompresörünün tamir işlemlerine başlanmadan önce arızaya sebep olan durumlar servis yetkilileri tarafından ayrıntılı bir şekilde tespit edilmektedir. Klima tamiri için ilk olarak, klimadan gelen hava akışının sıcaklık dereceleri bazı ayarlara alınarak kontrol edilmektedir. Problem oluşması durumunda kompresör tamiri veya parça değişimi işlemi uygulanmaktadır. Bu konuda hizmet almış olduğunuz servisimiz, ayrıntılı olarak bilgi vermektedir. Kompresörün tamir işlemi bittikten sonra araca güvenli sürüş sağlaması ve doğru bakımı alması adına kontroller yapılmaktadır. Kl...

Rehbere git
Araç Klima Kompresörü Tamir Olur Mu?