Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Bilgisayarlı Arıza Tespiti

OBD araç arıza tespit cihazı olarak bilinen OBD cihazı, araçtaki arızaları tespit etmek için kullanılan bir cihazdır.

OBD cihazı, soket üzerinden elektronik kontrol bölümüne bağlanarak araç sahibine ve yetkili servis elemanlarını aracın arızası hakkında ayrıntılı bilgi vermektedir. Arıza tespit cihazı, hasar kaydı dışında bazı sistemlerin genel durumu hakkında da ayrıntılı olarak bilgi sunmaktadır.

 • 1980 yıllarda araç içi bilgisayar modeli olarak piyasaya sürülen bu cihaz şimdilerde oldukça gelişme kaydederek bilgi verme hacmini artırmıştır. Eski model cihazlarda sadece arıza lambası yanmakta ve sadece üstün körü bilgiler sunulmaktaydı. Son teknoloji kullanılarak oluşturan güncel durumlarda ise sadece araç arızası değil, sistemin genel durumu ve performansı ile ilgili bilgilere erişilmektedir.
Sistem;
 1. Arıza tespiti
 2. Arıza silme
 3. Arıza okuma
 4. Parça tanıtma
 5. Arıza giderme
 6. Adaptasyon ve kalibrasyon
 7. Çalışma parametreleri okuma
Arıza ve hasar bulma için üretilen arıza tespit cihazları kendi içinde ayrılmaktadır. Bunlar;
 • El tipi arıza tespit cihazları
 • Bilgisayarlı arıza tespit cihazları
 • Telefon bağlantılı arıza tespit cihazları
 • Bilgi kaydı yapan cihazlar
Bilgisayar bağlantılı arıza tespit cihazları, araç sektöründe yoğun olarak kullanılmaktadır. OBD soketi, bilgisayar üzerine bağlanarak bilgisayarda yüklü olan programlar aracılığıyla ayrıntılı okumalar yapılmaktadır. Kayseri bilgisayarlı arıza tespit noktalarımızda en yeni teknoloji ürünleri kullanılmaktadır..

Bilgisayar destekli cihazlar el tipi cihazlara göre;
 1. Geniş depolama hacmine sahiptir.
 2. Ekran çözünürlüğü yüksektir. Bağlantılarda herhangi bir sorun yaşatmaz.
 3. Birden fazla yazılımı, sistemde kolaylıkla kullanmaya olanak tanır.
Bilgisayar destekli cihazların servislerde kullanılması, arızaların doğru tespit edilmesi ve bakım işlemlerinin hız kazanmasına yardımcı olmaktadır. Cihazların doğru bir şekilde çalışması için, kullanılan yazılımların güncel ve son sürüm olması gerekir. Güncellenmeyen sistemlerde yanlış bilgi olasılığı artmaktadır. Bu anlamda servis yetkilileri, bilgisayar destekli arıza tesit cihazlarını belirli periyotlarda güncellemelidir.

 • Bilgisayar destekli arıza tespit cihazlarını kullanmak uzmanlık gerektirmektedir. Sistemde marka modele göre kayıtlı olan kodları okuyabilmek bu anlamda oldukça önemlidir. Her kod bir hata ve arızayı göstermektedir. Kodlar hakkında bilgi sahibi olmak, bakım işlemlerine hız kazandırmaktadır. Kayseri bilgisayarlı arıza tespit noktalarımızda aracınız uzman ellerde. Kayseri bilgisayarlı arıza tespit teknik servisimizde en iyi hizmeti alırsınız. Oto elektrik servisi noktamıza davetlisiniz.

İlgili Konular

Rot Balans Nasıl Yapılır?

Rot Balans Nasıl Yapılır?

Rot balans nedir: direksiyon hangi yöne hareket ederse etsin tekerleklerin aynı yöne doğru bakması lazımdır. Bu işlemleri ise araçtaki rot balans ayarı sağlamaktadır. Örneğin: direksiyon tam sağ tarafa doğru çevrildiğinde aracın tüm tekerleri aynı şeklide sağa tarafa bakmalı ve tekerlekler arasında boşluklar oluşmamalıdır. Balans ayarı: aracın tekerleri arasında belli bir açı ölçüsü vardır. Bu açı mesafesinin eşit olması balans ayarı ile ilgilidir.

Rehbere git

Araç Klima Kompresörü Tamir Olur Mu?

Klima kompresörünün tamir işlemlerine başlanmadan önce arızaya sebep olan durumlar servis yetkilileri tarafından ayrıntılı bir şekilde tespit edilmektedir. Klima tamiri için ilk olarak, klimadan gelen hava akışının sıcaklık dereceleri bazı ayarlara alınarak kontrol edilmektedir. Problem oluşması durumunda kompresör tamiri veya parça değişimi işlemi uygulanmaktadır. Bu konuda hizmet almış olduğunuz servisimiz, ayrıntılı olarak bilgi vermektedir. Kompresörün tamir işlemi bittikten sonra araca güvenli sürüş sağlaması ve doğru bakımı alması adına kontroller yapılmaktadır. Kl...

Rehbere git
Araç Klima Kompresörü Tamir Olur Mu?
Periyodik Bakımda Neler Değiştirilir

Periyodik Bakımda Neler Değiştirilir

Birçok sistemin kontrol edildiği oto periyodik bakımda neler değişir? • Lastikler • Motor yağı • Hava, polen ve yağ filtreleri • Klima gazı • Fren balataları Periyodik bakım içerisinde genel olarak yukarıda bahsettiğimiz bileşenler değiştirilmektedir. Bu sayede araç içerisinde yer alan çoğu sistem korunur ve aracın stabil bir şekilde çalışması sağlanır. Siz de servisimizi ziyaret ederek aracınızın durumu hakkında bilgi alabilir ve periyodik bakımlarını yaptırarak gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilirsiniz. Aracınızın performansı ve fren mesafesi konusunda da s...

Rehbere git

Araç Kışlık Bakımı Zamanlarına Dikkat

Araç kışlık bakımı, yalnızca aracın sürüş güvenliğini değil aynı zamanda aracın da ömrünü uzatmak için oldukça önemlidir. Kış bakımı çoğu zaman ihmal edilmemesi gereken sizin ve aracınız için önemli bir bakımdır. Hava koşullarının kötüleşmesi, sizin hayatınızı tehlikeye sokarken aracınızın da sağlığını etkileyecektir. Bu nedenle hem aracın sağlığı hem de kendi sağlığınızı düşünerek hareket etmeniz ve zamanında kış bakımını yaptırmanız önerilir. Web sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden firmamıza ulaşarak kış bakımı ve diğer hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirs...

Rehbere git
Araç Kışlık Bakımı Zamanlarına Dikkat