Araç Klima Kompresörü Tamir Olur Mu?

Araç Klima Kompresörü Tamir Olur Mu?

Klima kompresörünün tamir işlemlerine başlanmadan önce arızaya sebep olan durumlar servis yetkilileri tarafından ayrıntılı bir şekilde tespit edilmektedir.  Klima tamiri için ilk olarak, klimadan gelen hava akışının sıcaklık dereceleri bazı ayarlara alınarak kontrol edilmektedir. Problem oluşması durumunda kompresör tamiri veya parça değişimi işlemi uygulanmaktadır. Bu konuda hizmet almış olduğunuz servisimiz, ayrıntılı olarak bilgi vermektedir.

Kompresörün tamir işlemi bittikten sonra araca güvenli sürüş sağlaması ve doğru bakımı alması adına kontroller yapılmaktadır. Klimanın işlemlerden sonra çalışıp çalışmadığı, hava verip vermediği gibi durumları ayrıntılı olarak kontrol edilmektedir. Olası durumlarda klima tekrar bakıma sokulmaktadır.

Burada aracın marka ve modeline göre uygun kompresör takımı oldukça önemlidir. 

Araç Klima Kompresörü Tamir Olur Mu?

Araç Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araç Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Klima kompresöründe meydana gelen arızalar araç sahipleri tarafından hızlı bir şekilde tespit edilebilmektedir. Klima açıldığı zaman klima çalışmıyorsa, klimanın bir parçası zarar görmüş olabilir.

Bunun yanında bazı belirtiler;

  1. Klima çalışır durumda iken cızırtı, sürtünme veya ıslığa benzer seslerin duyulması
  2. Rölantinin yükselmesi ve bununla birlikte yakıt tüketimin artması ancak hala klimadan hava gelmemesi
  3. Aracın motor bölümünün normale göre fazla ısınması ve sürtünmeden kaynaklı oluşan seslere benzer sesler çıkarması
  4. Klimanın ayarlanan soğukluk veya sıcaklıkta hava vermemesi
  5. Klima çalıştırıldığı zaman aracın stop etmesi ve kompresörün araçtan aşırı güç çekmesi
Kompresör tamir fiyatları; tamir işlemleri için net bir ücret belirtmek doğru değildir. Çünkü fiyatı belirleyen birçok etken vardır. Bu etkenlerden öne çıkan ise değişimi yapılacak kompresörün marka, model ve orijinallik bilgisidir. Orijinal firma standartlarında üretilen bir kompresör ile eş değer olmayan sahte bir parçanın aynı fiyat olması beklenilecek bir durum değildir.
Kompresör tamiri sırasında aracın kompresörünün değişmesi gerektiği veya tamir edilmesi gerektiği yetkili servis tarafından belirlenmektedir. Değişim olmayacak eski bir kompresör ile yeni yedek parçanın fiyatı bir değildir.

Klimada meydana gelen her arıza ve hasarda mutlaka bir servise başvurulmalıdır. Klima sağlığı oldukça etkileyen bir araç bölümüdür. Bu anlamda bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir.

Çalıştığımız markalar ise; Ford, Bmw, Mercedes ve diğer markalar olarak sıralanabilir.

Araç Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır?