Araçlarınızdan Gelen Sesleri Dinliyor Musunuz?

Araçlarınızdan Gelen Sesleri Dinliyor Musunuz?

Yıllarca bu konuda çalışmış ve gelişim göstermiş ustalar arızaları sesinden tanır. Bu ses çeşitliliği içinde farklı motor ve araç seslerinin ne anlama geldiğini bilmek büyük kabiliyettir. Her türlü sesin farklı bir arıza için belirti olabileceğini unutmayın. Aracınızda;
 
  • Sürtünme sesinin çıkması
  • Uğultu sesinin çıkması
  • Vuruntu sesinin çıkması
  • Islık şeklinde sesinin çıkması
Bir işarettir ve bunu kaçırmamak gerekir. Örneğin motordan gelen seslere itibar etmezseniz belki de motor artık çalışmaz hale gelir ve aracınızdan hiç ses çıkmaz. Zamanında almayı planladığınız basit tedbirler sizin için daha avantajlı sonuçlar ortaya çıkaracaktır.
 
Uğultu sesi açığa çıkarsa, bu sesi takip etmek suretiyle sorunların tespiti ve giderilmesi daha kolay olur. Önemli bir emek ve kabiliyet ortaya koymuş olan uzmanlar, sesleri takip edip çözüm bulma konusunda önemli adımlar atar. Burada sizi sonuca götüren çalışmalar çok önemlidir. En başta aks bilyesinin uğultu şeklinde sesler çıkardığı herkes tarafından bilinir, kabul edilir. Bu sesleri noktası olarak belirlediğiniz andan itibaren, problem çözme yeteneğinde uzman olan servisler size yardımcı olacaktır.
 
Sürtünme sesi aracın sesine kulak veren insanlar için bir işaret olabilir. Aracınızın arıza yapmak üzere olduğunu bu seslerden anlarsınız. Genelde mekanik altyapılı sistemlerden sürtünme sesleri çıkar. Disk ve silindir en çok sorun olan bölgeler arasında bulunur. Yine, dişli, rulman ve fren balataları eskirse, burada ortaya çıkan sesler rahatsız edici düzeyde karşınıza gelebilir. Aracın durumunu bu seslerden takip etmek daha kolay olur.
 

Araçlarınızdan Gelen Sesleri Dinliyor Musunuz?

Motordan Gelen Sesler Ne Demektir?

Motordan Gelen Sesler Ne Demektir?

Islık sesi keskin bir şekilde duyulduğunda, aracın problemini anlamak ve bu sesi takip etmek önemlidir. Genellikle araç bozulduğunda değişik sesler çıkar ve bu sesleri takip eden insanlar sorunları çözer. Islık şeklindeki ses genellikle bilye dediğimiz rulmanlardan kaynaklanır. En çok sorun ise triger gergi bilyesinden ortaya çıkar. Klima pompası veya şarj dinamosu bilyesi ile yapacağınız değerlendirme sizi soruna götürebilir. Şanzıman bilyesi, teker bilyesi ve aks bilyesi burada yine gözden geçirilmelidir.
 
Vuruntu sesi size çok dikkatli olmanızı söylüyor. Aracınızdaki herhangi bir arızayı hemen tespit edebilmek için, araçtan gelen seslerin dikkatlice dinlenmesi ve etüt edilmesi gerekir. Mekanik sistemin zaman içerisinde uğramış olduğu zarar ve durumlar, aracınız için bir olumsuzluk yaratabilir. Bu gibi süreçlerde sesin nereden geldiğini ve kaynağını bulmak önemlidir. Mekanik arızalar veya gevşemiş parçaların bu tür sorunlar yaratması alışıldık bir durumdur.
 
Araçtan gelen sesler arıza belirtisi olarak kabul edilmiş ve her zaman dikkate alınmıştır. Aracının sesini dinleyip anormallikleri tespit eden insanlar, çok geçmeden servise müracaat edip sorunu gidermelidir. Elbette kendi başınıza yapabileceğiniz şeyler vardır. Yine de bu imkânların oldukça kısıtlı olduğunu size söyleyebiliriz. Donanımlı bir servis bu konuda başvurulacak en önemli noktadır.
 

Motordan Gelen Sesler Ne Demektir?